Dlaczego kopia zapasowa danych w salonie jest tak ważna?

Często w kontekście pracy z komputerem pojawia się termin „kopia zapasowa”. Dlaczego warto o nim pamiętać w odniesieniu do salonu fryzjerskiego?

Jakie dane są przechowywane i przetwarzane w salonie?

Na początek trzeba sobie uzmysłowić powagę sytuacji. Prowadząc salon fryzjerski, staje się on miejscem przechowywania i przetwarzania danych. I to nie zwykłych statystyk czy informacji o pogodzie – klienci powierzają Wam swoje dane osobowe! Nie ma znaczenia czy zapiszecie je sobie na kartce, w kalendarzu czy w komputerze. Klient te dane przekazał w konkretnym celu i nie chce żeby bez jego wiedzy dostał je ktoś inny.

Często spotykamy się z opinią, że to jest problem małej wagi. Że nie ma się czym przejmować, przecież to nie są takie wartościowe rzeczy. Mam przecież w salonie tyle sprzętu który jest dużo ważniejszy. Niekoniecznie, spójrzmy:

Co się może wydarzyć z danymi osobowymi naszych klientów?

Istnieją chyba 2 możliwości – mogą ulegać zniszczeniu, lub może je nam ktoś ukraść. W przypadku przechowywania na papierze, zniszczenie jest sprawą oczywistą, ponieważ papier można spalić, podrzeć lub uszkodzić na wiele innych sposobów. Kradzież to także nic trudnego, zależy tylko od stopnia zabezpieczenia miejsca w którym mamy karty klientów.

Jeżeli mamy dane w postaci elektronicznej, to zniszczeniu może ulec dysk twardy na którym są zapisane lub cały komputer. Jeżeli natomiast używaliśmy usługi w popularnej chmurze – usługodawca zamknie usługę lub zapomnimy do niej danych dostępowych.

Kradzież danych klientów w wersji elektronicznej to obecnie najczęściej spotykany motyw przestępstw w Internecie. Dane osobowe są jednym z najcenniejszych towarów na „czarnym rynku”. Posiadając je, można:

  • podszywać się pod posiadacza i doprowadzać do wyłudzenia pieniędzy lub towarów;
  • wykorzystywać je jako odbiorców treści reklamowych;
  • używać ich do rozsyłania spamu, najczęściej zainfekowanego złośliwym oprogramowaniem, które zamieni komputer w narzędzie hakerów do przeprowadzania ataków na inne maszyny, bez wiedzy użytkownika.

Jeżeli twierdzisz że to Ciebie nie dotyczy, zastanów się ile spamu dostajesz na pocztę. Z czego to wynika? Najczęściej z tego że Twój adres e-mail został wykradziony. A co by było gdyby wykradziono Twoje dane osobowe?

Jakie są konsekwencje utraty danych klientów w salonie?

Przede wszystkim, pierwszym skutkiem jest utrata tych klientów. Nie mamy do nich kontaktu, więc nie możemy ich zachęcić do wizyty w salonie, nie mamy kanału marketingowego którym moglibyśmy wysyłać do nich treści. Klienci przestają przychodzić, a salon notuje coraz mniejszy zarobek.

Kolejną istotną rzeczą jest to, co się stanie kiedy klienci dowiedzą się kto doprowadził do wykradzenia ich danych. Świadomość powagi sytuacji jest w naszym kraju jeszcze niska ale jest szansa że jakiś odsetek będzie chciał dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Całkowicie niepotrzebne komplikacje.

To oczywiście także powoduje że pozostali klienci dowiadują się o problemach, sami zaczynają dochodzić swoich praw, opuszczają salon i wystawiają negatywne opinie.

Czy jesteście zabezpieczeni przed utratą danych osobowych klientów w salonie?

Pytanie ważne i trudne jednocześnie. Możliwości zabezpieczania jest bardzo dużo. Przepisy nie regulują precyzyjnie co należy zastosować, jakie środki i jakie procedury. Ustawa o ochronie danych osobowych określa, że dane powinny być zabezpieczone, że powinny istnieć spisane procedury dostępu do nich oraz że fakt gromadzenia danych i powód oraz zastosowane środki bezpieczeństwa powinny być zgłoszone do GIODO.

Mówiąc o zabezpieczaniu danych elektronicznych trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze – gdzie te dane są umieszczone fizycznie. Czy to nasz komputer na biurku w recepcji, czy serwer stojący na zapleczu, a może korzystamy z rozwiązania w chmurze?

Podstawą zabezpieczenia komputera jest program antywirusowy. Nie ma znaczenia czy jest to komputer używany tylko do pracy albo tylko do rozliczania wizyt. Nawet jeżeli nie jest podłączony na stałe do Internetu – program antywirusowy jest wymagany.

Istnieją także dodatkowe możliwości zwiększenia poziomu bezpieczeństwa komputera. Można zastosować sprzętowe firewalle, skonfigurować odpowiednio router, itd.

Najprostszym sposobem jest kopia zapasowa danych. W przypadku kiedy korzystamy z komputera, jakaś ich część znajduje się na dysku twardym. Taki dysk to najbardziej wrażliwa część komputera, jednocześnie używana do najważniejszej czynności – przechowywania danych. W przypadku jego awarii – tracimy wszystko.

Zachęcamy do wypróbowania rozwiązania Zinstal Backup – to sprawdzona kopia zapasowa danych, które są gromadzone w salonie fryzjerskim:

Zinstal Backup - kopia zapasowa w Twoim salonie

Wypróbuj za darmo przez 30 dni: 30 dni bezpłatnych testów kopii zapasowej

W razie dalszych pytań zapraszamy do rozmowy na czacie lub kontaktu telefonicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.